ממה כדאי להיזהר בבחירת יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38?

שתף את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

פרויקט תמ"א 38 ופרויקטים נוספים של התחדשות עירונית תופסים תאוצה בעשור האחרון, ואם בשנת 2010 היו רק 44 היתרי בנייה, בשנת 2018 הם עלו ל-540 היתרים, ומגמת העלייה עודנה נמשכת.
אך פרויקט תמ"א 38 עתיד לעבור מתיחת פנים, בשל שינוי בחקיקה שנעשה מטעם הממשלה בתחילת 2020, והוא צפוי לעבוד במתכונתו הנוכחית עד אוקטובר 2022, ולאחר מכן יעבור מעט שינויים.
לכן, אם הינכם דיירים בבניין שנבנה טרם שנת 1980, אתם זכאים לביצוע פרויקט תמ"א 38\פינוי בינוי, ועל מנת ליהנות מן ההטבות הקיימות במתכונת הנוכחית, עליכם להזדרז בקבלת האישורים הנדרשים.

אך אל לתת ללחץ לבלבל אתכם, ובחירה נכונה של קבלן לביצוע הפרויקט תסיר דאגה רבה מליבכם וכאב ראש גדול בעתיד. ישנן כל מיני חברות העובדות בתחום ומתמחות בפרויקטים מסוג של התחדשות עירונית, כמו חברת "בית וגג" למשל, אך ישנם גם לא מעט קבלנים שאינם מבינים מספיק בפרויקטים של התחדשות עירונית, ויכולים לנהל את הפרויקט באופן חובבני, או בפרק זמן ארוך מן הצפוי.

ממה עליכם להיזהר בעת קבלת הצעות לביצוע פרויקט מסוג תמ"א 38?

  • ראשית, אל לכם להתפתות להצעות נוצצות. רוב החברות הגדולות בתחום מציעות פחות או יותר את אותו הדבר, והצעות חריגות עם תמורות גבוהות צריכות להדליק לכם נורה אדומה, מכיוון שהן מעידות לעתים על חוסר הניסיון של היזם, או על רצון שלו להיכנס לשוק "בכל הכוח" ולזכות בפרויקטים בכל מחיר.
  • על היזם להבחין בין עיקר ותפל, ולעשות תיעדופים – אם היזם מתעסק בסוגי הברזים או הבלטות ולא בבטוחות, גודל הדירה, החנייה או המרפסת, מעיד גם זה על חוסר הניסיון של היזם. בנוסף, על מפרט הדירות של הדיירים להיות פחות או יותר זהה למפרט של הדירות החדשות שהיזם בונה מטעמו, וכל אלו צריכים להיות מדוברים ומסוכמים מראש.

תהליך שיקל ויסייע בביצוע הפרויקט הוא קיום מכרז יזמים; חשיפה למספר רב של יזמים ושל הצעות מחיר ייתן לכם תמונה רחבה יותר של מצב השוק והתנאים שלו, וכן גם מקום קל למיקוח ולשיפור התנאים. יחד עם זאת, אל תתפתו לפנות למספר רב מידי של יזמים, מכיוון שזה עלול לבלבל אתכם וליצור מחלוקות בין הדיירים השונים. לכן, מומלץ לפנות לחברות הגדולות בשוק, כמו חברת "בית וגג" שהוזכרה קודם לכן, מכיוון שלהן ניסיון מוכח בתחום, ותמונת המצב שהצעות המחיר שלהן מציגה, היא תמונת מצב נאמנה למציאות ולמצב השוק. יתרון נוסף של פנייה לחברה גדולה המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית הוא ה"קבלות" – תוכלו לנסוע לבקר בפרויקטים שיצאו תחת ידיה של החברה, לדבר עם הדיירים, לשאול שאלות, לקבל השראה, וכאמור, לקבל תמונת מצב נאמנה לאיך הפרויקט עתיד להיראות ומה עליכם לצפות.

פוסטים דומים

אנשי מקצוע

מה כדאי לדעת על התקנת שלטי בטיחות?

בהתאם לחוק אתם רואים שגם במשרדים שלכם, כפי שקורה בהרבה מאוד משרדים אחרים, צריך להתקין שלטים שונים של בטיחות? רוצים לעשות את זה כמה שיותר